Jak se nezbláznit doma s dětmi?

28.10. 2020Lucie Dvořáková585x

Mnohé z nás ke svým původním profesím přibraly role učitelky, uklízečky, školní psycholožky, kuchařky, pracovnice školní jídelny, družinářky. Není se čemu divit, že už po pár dnech cítíš únavu.  Jak to všechno zvládnout, skloubit dohromady a při tom se nezbláznit? Přikládám pár tipů:

  • Režim
  • Komunikace
  • Povinnosti
  • Čerstvý vzduch a pohyb
  • Zábava

Základem všeho je režim. O režimu už jsem zde psala dříve. Stačí jen kliknout ZDE

Stejně důležitým základním kamenem je komunikace s dětmi. Už jste se jich zeptali, jak se cítí?

Vysvětlete dětem, že tato doba nejsou prázdniny. Je potřeba dodržovat režim a pravidla. Dodáte jim i pocit jistoty. Dítě má v tomto období své povinnosti, stejně jako vy. Zapojte je do chodu domácnosti. Tohle období je úžasné v tom, že můžete zapracovat na praktických věcech do života. Naučte děti pouštět pračku, třídit prádlo, nechte je pomáhat při vaření… Chvalte je! Odměňujte.

Budujte vztahy doma. Projděte s nimi staré fotky. Povídejte si o tom, co si pamatují. Mluvte s nimi o svých předcích. V čem byli šikovní a výjimeční?Co jste po nich zdědili?

Choďte pravidelně ven. Vylítané dítě, spokojené dítě. Velké dobrodružství se dá zažít v lese, v polích, starých lomech. Ukažte dětem místa, které máte ráda. Ukazujte jim rozmanitost přírody.

Zábava může být i doma. Vyber takovou, která bude bavit i Tebe!Co jsi ráda dělala jako dítě? Postavte bunkr, skákat přes gumu se dá i v obyváku… Vrať se i ty do dětství!

Každá mince má dvě strany a je jen na Tobě kam svoji pozornost nasměřuješ!

P.S.: Inspirujme se od našich maminek, babiček, prababiček… Vytvořte kouzlo domova. Zapalte svíčku v lucerně, kápněte pár kapek olejíčku do aromalampy, upečte koláč, vydlabte dýni…

Jsem akreditovaná koučka. Vystudovala jsem Právo ve veřejné správa. Vystudovala jsem Mezinárodní podnikání. 8 let jsem prožila v nemoci a hledání cesty s ní. Vím, co je to máma samoživitelka. Vím, co je to manželství. Vím, co je to mateřská a rodičovská dovolená. Vím, co je to být zaměstnaná máma na plný úvazek. Vím, co je to být žena. Vím, co je to snít. Vím, co je to být máma. Vím, co je to vážná nemoc. Vím jak důležité je zázemí.
Komentáře